آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

 • یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • بازدید ۱۸۹ نفر

تصویر Training-to-work-with-meter-summary-page-2980 آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

صفحه خلاصه متره:

در فرم “خلاصه متره” با زدن محاسبه، اطلاعات از ریزمتره به خلاصه متره منتقل می شود. اگر ریزمتره ندارید می توانید از همین فرم ورود اطلاعات نمائید.

تصویر metre-baravord-23-1 آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

در فرم خلاصه متره با زدن محاسبه پیغام زیر نمایان می شود.

تصویر metre-baravord-23-2 آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

 • با زدن دکمه”بلی” کل فرم خلاصه متره حذف شده و از ریزمتره دوباره تکمیل می شود.
 • با زدن”خیر” فقط اطلاعات جدید از ریزمتره به خلاصه متره اضافه می شود و قبلی ها حذف نمی شوند.
 • با کلیک بر روی گزینه “انصراف”عملیات محاسبه از ریزمتره انجام نمی شود.

اگر پروژه شما شامل ریزمتره باشد با توجه به تقسیم بندی آیتم ها بر اساس موقعیت، احجام کلی هر آیتم به خلاصه متره منتقل می شود و در فیلد موقعیت، موقعیت مربوطه آن آیتم نیز قابل مشاهده است و هر موقعیت در آیتم های زیر مجموعه اش ضرایب مربوطه را ضرب کرده و در نهایت آیتم های مشترک در موقعیت های مختلف با هم جمع می شوند و جمع کلی را تشکیل می دهند. در این فرم فیلترینگ بر مبنای همه آیتم ها، ستاره دارها و یا فاکتوری ها انجام می شود، در این فرم در ستون ” نقل از” می توانید شماره ردیف هر آیتم را در ریزمتره ملاحظه کنید.

در صورتیکه ریزمتره ای ندارید می توانید همانند فرم ریزمتره آیتم ها را وارد نمایید. برای این کار از دکمه های “+”و “ضرب”برای اضافه کردن آیتم های جدید و حذف رکوردهای انتخابی استفاده کنید. در همین فرم نیز امکان مشاهده مشخصات فهرست بهایی هر آیتم می باشد، که تنها شامل بهای واحد، شرح کامل و غیره می باشد و علاوه بر این می توانید نوع آیتم را نیز مشاهده و یا تغییر دهید. مثل آیتم های ستاره دار، مبنای قرارداد، فاقد تعدیل و غیره که همگی به صورت چک باکس در پایین فرم چیده شده اند.

منوهای موجود در قسمت بالا و سمت چپ فرم خلاصه متره

در فرم خلاصه متره با کلیک روی “فلش”می توانید بر اساس ردیف و یا کد فهرست لیست را مرتب سازی کنید. با کلیک روی “جستجو” می توانید جستجوی فرم خلاصه متره را بر اساس کد فعالیت، کد فهرست، موقعیت و ملاحظات انجام دهید. توسط “آیکن جمع”جمع های کلی هر ردیف دوباره سازی می شود. از آیکون مثلثی شکل می توانید برای هر ردیف تصویری را اضافه نمائید که این فرم بطور کامل در ریزمتره توضیح داده شده است. با کلیک روی هفتمین آیکون “فهرست بها” می توانید آیتم های فهرست بهای هر دفترچه را مشاهده کرده و آیتم های مورد نیاز آن را به فرم خلاصه متره اضافه کنید. با فعال یا روشن کردن آیکون “ستاره” دیگر پیغام ستاره دار شدن آیتم ظاهر نمی شود و با خاموش یا غیر فعال کردن آن این پیغام برای هر بار اضافه کردن آیتم ستاره دار، نمایان می شود.

نکات مهم

 • امکان محاسبه، فراخواني، بازخواني آيتم ها از ريزمتره و اضافه کردن آيتم به صورت دستي يا از فهرست بها
 • امکان تعريف آيتم هاي ستاره دار و امکان انتخابي کردن تنظيمات اين فرم براي ساير آيتم هاي ستاره دار
 • دسته بندي و جمع بندي آيتم هاي مربوط به هر موقعيت با اعمال ضرايب هر موقعيت به جمع جزئي آيتم ها
 • امکان اضافه و حذف کردن آيتم ها، امکان محاسبه کلي و بازسازي ليست بدون حذف آيتم هاي قبلي
 • امکان مرتب سازي و جستجو، ترسيم تصوير براي هر آيتم، اضافه کردن کدهاي مرتبط، وارد کردن تاريخ و شماره صورت مجلس براي آيتم ها
 • فيلترينگ آيتم ها براساس عادي، ستاره دار و فاکتوري
 • دسترسي به فهرست بهاي پايه و مشاهده اطلاعات فهرست بهايي هر آيتم با کليک روي رديف آنها
 • امکان استفاده از راست کليک براي مواردي از قبيل کپي و چسباندن، ارسال يا بروز آوري آيتم از فهرست بهاي پايه

رفع اشکال

1- حذف کامل يک شماره آيتم در پروژه چگونه صورت مي گيرد؟

جواب) براي حذف کامل يک شماره آيتم به نحوي که از فرم ريزمتره، خلاصه متره و مالي و آناليز و کلاً از فهرست پروژه حذف شود، بايد در برگه مالي رديف مربوط به آن آيتم را انتخاب و با کليک راست کردن گزينه حذف کامل را انتخاب نماييد.

2- چگونه مي توان براي يک آيتم خاص فرمول وارد کرد؟

جواب) امکان نوشتن فرمول براي يک آيتم در ريزمتره، خلاصه متره و برگه مالي از طريق انتخاب آيکون (f(x موجود در همان فرم فراهم مي باشد. در قسمت مربوطه مي توانيد براي هر بعد يا براي جمع جزئي فرمول خود را وارد نماييد. فرمول ثبت شده در گزارش نمايش داده خواهد شد.

3- مفهوم و کاربرد کد مرتبط در قسمت پايين فرم خلاصه متره چه مي باشد؟

جواب) کدهاي مرتبط در واقع همان آيتمهاي کسر بها يا اضافه بهاي تعريف شده براي يک شماره آيتم خاص مي باشد. کدهاي مرتبط ليست شده براي يک آيتم، شامل برخي از کدهاي تعريف شده فهرست بها و کدهاي مجازيي مي باشند که طبق شرح فصل آن آيتم ساخته و در نرم افزار گنجانده شده است.با انتخاب هر آيتم در پروژه اضافه مي شود چنانچه آن آيتم شامل کد مرتبط باشد در بخش مربوطه ليست مي شوند و شما مي توانيد هر کدام از کدهاي مرتبطي که به آن آيتم تعلق مي گيرد را با استفاده از کليک راست روي آن يا با زدن آيکون فلش کناري، به آيتمهاي پروژه خود اضافه نماييد.

4- مفهوم و کاربرد موقعيت ها و ضرايب مربوط به آن چه مي باشد؟

جواب) مفهوم موقعيت در فرم ريزمتره ديده شده است و منظور از موقعيت، يک نوع دسته بندي از قفل مکاني و يا هر نوع دسته بندي منطقي ديگر مي تواند باشد. مثلاً اگر بخواهيد آيتمهاي مربوط به ساختمان را با محوطه در ريزمتره به تفکيک داشته باشيد مي توانيد دو موقعيت با اين عناوين بسازيد و آيتمهاي هر موقعيت را جداگانه در دسته خودش وارد کنيد. همچنين مي توانيد براي هر موقعيت ضريبي را تعريف کنيد که در نهايت اين ضريب در مقدار همه آيتمهاي آن موقعيت اعمال مي شود و عملکرد ضريب آن نيز در فرم خلاصه متره مشاهده مي شود.

5-چگونه می توان از آیتم های ستاره دار تعریف شده در یک پروژه درسایر پروژه ها استفاده نمود؟

جواب) بلی- برای استفاده از آیتم های ستاره دار یک پروژه یکی از روشها، کپی آیتم های ستاره دار ازطریق کلیک راست و دریافت آنها در پروژه مقصد می باشد. روش دیگر ارسال آیتم ستاره دار تعریف شده از پروژه مبدا به فهرست پایه می باشد. جهت ارسال آیتم های ستاره دار پروژه به پایه بر روی آیتم ستاره دار کلیک راست کنید و گزینه ارسال آیتم به پایه انتخاب نمایید.

6- چگونه می توان قیمت آیتمی که جز فهرست بها پایه بوده و دچار تغییرات شده است را از فهرست پایه بروز کرد؟

جواب ) بلی- برای این منظور ردیف آیتم مورد نظر را انتخاب کرده و پس از کلیک راست گزینه بروزآوری آیتم از پایه را انتخاب نمایید.

فیلترینگ گزارشات:

 

تصویر metre-baravord-23-3 آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

 در فيلترينگ گزارشات فرم خلاصه متره مي توان به نکات زير اشاره نمود:

توسط آپشن شرح آیتم به صورت مختصر و یا مشروح، مي توانيد تعيين کنيد که شرح آيتم ها به صورت کامل و مشروح باشد يا مختصر. در اين فرم مي توانيد آيتم هاي عادي، ستاره دار و فاکتوري را براي گزارشگيري انتخاب کنيد.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است