آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

 • یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
 • بازدید ۹۶ نفر

تصویر Training-to-work-with-meter-summary-page-2980

آموزش کار با صفحه خلاصه متره در متره و برآورد با تکسا

صفحه خلاصه متره:

در فرم “خلاصه متره” با زدن محاسبه، اطلاعات از ریزمتره به خلاصه متره منتقل می شود. اگر ریزمتره ندارید می توانید از همین فرم ورود اطلاعات نمائید.

تصویر Training-to-work-with-meter-summary-page-2980

در فرم خلاصه متره با زدن محاسبه پیغام زیر نمایان می شود.

تصویر Training-to-work-with-meter-summary-page-2980

 • با زدن دکمه”بلی” کل فرم خلاصه متره حذف شده و از ریزمتره دوباره تکمیل می شود.
 • با زدن”خیر” فقط اطلاعات جدید از ریزمتره به خلاصه متره اضافه می شود و قبلی ها حذف نمی شوند.
 • با کلیک بر روی گزینه “انصراف”عملیات محاسبه از ریزمتره انجام نمی شود.

اگر پروژه شما شامل ریزمتره باشد با توجه به تقسیم بندی آیتم ها بر اساس موقعیت، احجام کلی هر آیتم به خلاصه متره منتقل می شود و در فیلد موقعیت، موقعیت مربوطه آن آیتم نیز قابل مشاهده است و هر موقعیت در آیتم های زیر مجموعه اش ضرایب مربوطه را ضرب کرده و در نهایت آیتم های مشترک در موقعیت های مختلف با هم جمع می شوند و جمع کلی را تشکیل می دهند. در این فرم فیلترینگ بر مبنای همه آیتم ها، ستاره دارها و یا فاکتوری ها انجام می شود، در این فرم در ستون ” نقل از” می توانید شماره ردیف هر آیتم را در ریزمتره ملاحظه کنید.

در صورتیکه ریزمتره ای ندارید می توانید همانند فرم ریزمتره آیتم ها را وارد نمایید. برای این کار از دکمه های “+”و “ضرب”برای اضافه کردن آیتم های جدید و حذف رکوردهای انتخابی استفاده کنید. در همین فرم نیز امکان مشاهده مشخصات فهرست بهایی هر آیتم می باشد، که تنها شامل بهای واحد، شرح کامل و غیره می باشد و علاوه بر این می توانید نوع آیتم را نیز مشاهده و یا تغییر دهید. مثل آیتم های ستاره دار، مبنای قرارداد، فاقد تعدیل و غیره که همگی به صورت چک باکس در پایین فرم چیده شده اند.

منوهای موجود در قسمت بالا و سمت چپ فرم خلاصه متره

در فرم خلاصه متره با کلیک روی “فلش”می توانید بر اساس ردیف و یا کد فهرست لیست را مرتب سازی کنید. با کلیک روی “جستجو” می توانید جستجوی فرم خلاصه متره را بر اساس کد فعالیت، کد فهرست، موقعیت و ملاحظات انجام دهید. توسط “آیکن جمع”جمع های کلی هر ردیف دوباره سازی می شود. از آیکون مثلثی شکل می توانید برای هر ردیف تصویری را اضافه نمائید که این فرم بطور کامل در ریزمتره توضیح داده شده است. با کلیک روی هفتمین آیکون “فهرست بها” می توانید آیتم های فهرست بهای هر دفترچه را مشاهده کرده و آیتم های مورد نیاز آن را به فرم خلاصه متره اضافه کنید. با فعال یا روشن کردن آیکون “ستاره” دیگر پیغام ستاره دار شدن آیتم ظاهر نمی شود و با خاموش یا غیر فعال کردن آن این پیغام برای هر بار اضافه کردن آیتم ستاره دار، نمایان می شود.

نکات مهم

 • امکان محاسبه، فراخوانی، بازخوانی آیتم ها از ریزمتره و اضافه کردن آیتم به صورت دستی یا از فهرست بها
 • امکان تعریف آیتم های ستاره دار و امکان انتخابی کردن تنظیمات این فرم برای سایر آیتم های ستاره دار
 • دسته بندی و جمع بندی آیتم های مربوط به هر موقعیت با اعمال ضرایب هر موقعیت به جمع جزئی آیتم ها
 • امکان اضافه و حذف کردن آیتم ها، امکان محاسبه کلی و بازسازی لیست بدون حذف آیتم های قبلی
 • امکان مرتب سازی و جستجو، ترسیم تصویر برای هر آیتم، اضافه کردن کدهای مرتبط، وارد کردن تاریخ و شماره صورت مجلس برای آیتم ها
 • فیلترینگ آیتم ها براساس عادی، ستاره دار و فاکتوری
 • دسترسی به فهرست بهای پایه و مشاهده اطلاعات فهرست بهایی هر آیتم با کلیک روی ردیف آنها
 • امکان استفاده از راست کلیک برای مواردی از قبیل کپی و چسباندن، ارسال یا بروز آوری آیتم از فهرست بهای پایه

رفع اشکال

۱- حذف کامل یک شماره آیتم در پروژه چگونه صورت می گیرد؟

جواب) برای حذف کامل یک شماره آیتم به نحوی که از فرم ریزمتره، خلاصه متره و مالی و آنالیز و کلاً از فهرست پروژه حذف شود، باید در برگه مالی ردیف مربوط به آن آیتم را انتخاب و با کلیک راست کردن گزینه حذف کامل را انتخاب نمایید.

۲- چگونه می توان برای یک آیتم خاص فرمول وارد کرد؟

جواب) امکان نوشتن فرمول برای یک آیتم در ریزمتره، خلاصه متره و برگه مالی از طریق انتخاب آیکون (f(x موجود در همان فرم فراهم می باشد. در قسمت مربوطه می توانید برای هر بعد یا برای جمع جزئی فرمول خود را وارد نمایید. فرمول ثبت شده در گزارش نمایش داده خواهد شد.

۳- مفهوم و کاربرد کد مرتبط در قسمت پایین فرم خلاصه متره چه می باشد؟

جواب) کدهای مرتبط در واقع همان آیتمهای کسر بها یا اضافه بهای تعریف شده برای یک شماره آیتم خاص می باشد. کدهای مرتبط لیست شده برای یک آیتم، شامل برخی از کدهای تعریف شده فهرست بها و کدهای مجازیی می باشند که طبق شرح فصل آن آیتم ساخته و در نرم افزار گنجانده شده است.با انتخاب هر آیتم در پروژه اضافه می شود چنانچه آن آیتم شامل کد مرتبط باشد در بخش مربوطه لیست می شوند و شما می توانید هر کدام از کدهای مرتبطی که به آن آیتم تعلق می گیرد را با استفاده از کلیک راست روی آن یا با زدن آیکون فلش کناری، به آیتمهای پروژه خود اضافه نمایید.

۴- مفهوم و کاربرد موقعیت ها و ضرایب مربوط به آن چه می باشد؟

جواب) مفهوم موقعیت در فرم ریزمتره دیده شده است و منظور از موقعیت، یک نوع دسته بندی از قفل مکانی و یا هر نوع دسته بندی منطقی دیگر می تواند باشد. مثلاً اگر بخواهید آیتمهای مربوط به ساختمان را با محوطه در ریزمتره به تفکیک داشته باشید می توانید دو موقعیت با این عناوین بسازید و آیتمهای هر موقعیت را جداگانه در دسته خودش وارد کنید. همچنین می توانید برای هر موقعیت ضریبی را تعریف کنید که در نهایت این ضریب در مقدار همه آیتمهای آن موقعیت اعمال می شود و عملکرد ضریب آن نیز در فرم خلاصه متره مشاهده می شود.

۵-چگونه می توان از آیتم های ستاره دار تعریف شده در یک پروژه درسایر پروژه ها استفاده نمود؟

جواب) بلی- برای استفاده از آیتم های ستاره دار یک پروژه یکی از روشها، کپی آیتم های ستاره دار ازطریق کلیک راست و دریافت آنها در پروژه مقصد می باشد. روش دیگر ارسال آیتم ستاره دار تعریف شده از پروژه مبدا به فهرست پایه می باشد. جهت ارسال آیتم های ستاره دار پروژه به پایه بر روی آیتم ستاره دار کلیک راست کنید و گزینه ارسال آیتم به پایه انتخاب نمایید.

۶- چگونه می توان قیمت آیتمی که جز فهرست بها پایه بوده و دچار تغییرات شده است را از فهرست پایه بروز کرد؟

جواب ) بلی- برای این منظور ردیف آیتم مورد نظر را انتخاب کرده و پس از کلیک راست گزینه بروزآوری آیتم از پایه را انتخاب نمایید.

فیلترینگ گزارشات:

 

تصویر Training-to-work-with-meter-summary-page-2980

 در فیلترینگ گزارشات فرم خلاصه متره می توان به نکات زیر اشاره نمود:

توسط آپشن شرح آیتم به صورت مختصر و یا مشروح، می توانید تعیین کنید که شرح آیتم ها به صورت کامل و مشروح باشد یا مختصر. در این فرم می توانید آیتم های عادی، ستاره دار و فاکتوری را برای گزارشگیری انتخاب کنید.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است