جزوه آموزش روش های تثبیت خاک به صورت PDF

  • پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸
  • بازدید ۹۹۲ نفر

تصویر training-in-soil-consolidation-techniques_506 جزوه آموزش روش های تثبیت خاک به صورت PDF

جزوه آموزش روش های تثبیت خاک به صورت PDF

در این بخش جزوه آموزش روش های تثبیت خاک به صورت PDF از دکتر محمد رضا احدی را برای شما دانشجویان آماده کرده ایم که در ادامه می توانید PDF آن را دانلود کنید.

مقدمه

در مواردی که رو سازی ها ظرفیت باربری کمتری داشته باشند و یا طبق گزارش آزمایشگاه مکانیک خاک، طبقعه بندی خاک ها در رده خاک های مناسب نباشد، می توان با روش تثبیت این مشکل را برطرف نمود و ظرفیت باربری خاک را افزایش داد که در این صورت برخی از خواص خاک از جمله خاصیت انقباض، تورم و خاصیت خمیری خاک کاهش داده می شود. این کار باعث می شود سرعت عملیات تثبیت بالا رفته و نیز در مصرف مصالح صرفه جویی شود و ضخامت لایه های روسازی کاهش یابد که در نهایت توان باربری لایه های بیس و ساب بیس بیشتر می شود.

مکانیسم های تثبیت خاک

  • مکانیسم مکانیکی (mechanical)
  • مکانیسم شیمیایی (chemical)

برخی از روشهای تثبیت خاک

  • تثبیت خاک با مصالح درشت دانه و آهک
  • تثبیت خاک با استفاده از سیمان
  • تثبیت خاک با استفاده از قیر و کف قیر
  • تثبیت خاک با استفاده از خاکستر (fly Ash)
  • تثبیت خاک با استفاده از پوسته برنج (Rice Husk Ash)

توضیح تثبیت خاک با مصالح درشت دانه و آهک

با توجه به مناسب نبودن مشخصات فنی خاک در راهسازی در اکثر موارد منجر به تغییر مسیر یا تعویض خاک می شود. به این خاطر از انواع آهک با درجه های خلوص متفاوت، از آهک برای ثبیت خاک استفاده می شود. آهک شکفته، آهک شکفته دولومیتی، آهک زنده و آهک زنده دولومیتی از متداولترین مصالح هستند که با بکار بردن مراحلی مانند آماده نمودن خاک، پخش آهک، اختلاط ، آب پاشی، کمپکت و به عمل آوردن آن جهت تثبیت خاک مورد استفاده قرار می گیرند.

 استفاده از سیمان برای تثبیت خاک

با استفاده از هرسیمانی می توان تثبیت خاک انجام داد ولی معمولا سیمان پرتلند نوع یک بیشترین مصرف را دارد و در موارد خاص با توجه به وجود سولفات در خاک مورد نظر از سیمان پرتلند نوع دو استفاده می شود.

مقایسه بین سیمان و آهک در افزایش ظرفیت باربری خاک

جهت بالا بردن ظرفیت باربری خاک با استفاده از آهک در تثبیت خاک، نسبت به سیمان مدت زمان بیشتری لازم است تا خاک مورد نظر به حد اکثر ظرفیت باربری خود برسد. ظرفیت باربری خاک در زمانی که از سیمان برای این عمل استفاده می شود به مراتب بیشتر از آهک است.

 

باکس دانلود
شناسه:
۵۰۶
زبان:
فارسی
فرمت فایل:
PDF
کتاب های مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است