تعریف پروژه مادر در نرم افزار تکسا – آموزش تکسا

  • جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹
  • بازدید ۴۴۹ نفر

تصویر run-the-mother-project-in-texa-software_1727

تعریف پروژه مادر در نرم افزار تکسا

برای تعریف پروژه مادر در نرم افزار تکسا باید مراحل زیر را انجام دهید، ابتدا تمامی‌ زیر پروژه ها را همانند یک پروژه عادی برآورد برای سیستم تعریف کنید (همین طور پروژه مادر را) و بعد از این کار روی هر یک از زیر پروژه ها کلیک کنید و با پایین نگه داشتن کلید موس خود، آن را از درخت پروژه ها حرکت دهید و آن را روی شاخه پروژه مادر رها کنید. راه ساده تر دیگر بدین صورت است که در حین تعریف پروژه مادر آپشن پروژه مادر را انتخاب کنید و در پنجره باز شده زیر پروژه های آن را تعیین نمایید.

تصویر run-the-mother-project-in-texa-software_1727

مشخصه های یکسان زیر پروژه و پروژه مادر

باید دقت داشته باشید دو مشخصه در زیر پروژه ها و پروژه مادر این است که حتماً باید با هم یکسان باشند.

  1. سال پایه فهرست بها
  2. وضعیت فعالیت ها ( خاموش و یا روشن )

فرم برگه مالی در پروژه مادر

در پروژه مادر کار از برگه مالی شروع می‌شود، یعنی در زیر پروژه ها ریزمتره، خلاصه متره و برگه مالی را محاسبه می‌کنید و از برگه مالی به بعد را به عهده پروژه مادر می‌گذاریم. البته این در زمانی است که ضرایب تمامی‌ زیر پروژه ها یکسان باشد در این حالت ضرایب را در پروژه مادر وارد می‌کنیم در غیر اینصورت ضرایب هر زیر پروژه در خودش وارد می‌شود و در هریک از زیر پروژه ها انجام محاسبات تا فصول باید انجام شود. در برگه مالی پروژه مادر به جای دکمه محاسبه از دکمه جمع از استفاده شده است با کلیک روی آن تمام مقادیر زیر پروژه ها با هم جمع شده و به پروژه مادر منتقل می‌شوند. از دیگر امکانات جدید در این فرم چک باکس تطبیقی می‌باشد که با کلیک روی آن و فعال کردن فرم برگه مالی، پروژه مادر به حالتی در می‌آید که آیتم ها را همراه با مقادیر شان در هریک از زیر پروژه ها نشان می‌دهد و از بقیه متمایز می‌نماید.

تصویر run-the-mother-project-in-texa-software_1727

در زمانی که چک باکس تطبیقی غیر فعال باشد کل جدول به رنگ زرد (رنگ مخصوص پروژه مادر) در می‌آید با یک راست کلیک روی ردیف های برگه مالی ، گزینه ای به نام “حذف همه ردیف ها” وجود دارد که این گزینه در سایر پروژه های غیر مادر، فعال نمی‌باشد. با انتخاب آن آیتم های پروژه مادر به طور کلی حذف می‌شود و برای بازگشت به حالت قبل دوباره جمع از را کلیک کنید. در صورتی که محاسبات زیر پروژه ها تا فرم فصول و یا دفترچه ها انجام شده باشد، در پروژه مادر نیز عملیات جمع از را از همان فرم شروع می‌کنیم.

تصویر run-the-mother-project-in-texa-software_1727

فرم فرم دفترچه ها در پروژه مادر

تصویر زیر فرم دفترچه ها را در پروژه مادر نشان می‌دهد.

تصویر run-the-mother-project-in-texa-software_1727

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است