درخت پروژه ها در نرم افزار تکسا – آموزش تکسا

 • جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹
 • بازدید ۳۱۹ نفر

تصویر projects-tree-in-taksa_1766

درخت پروژه ها در نرم افزار تکسا

با تأئید فرم ورود، وارد نرم افزار تکسا می شوید و پنجره درخت پروژه ها برایتان باز می شود که در این درخت می توانید با انتخاب نوع برنامه از قبیل برآورد، پیشنهاد و یا صورت وضعیت پروژه مورد نظرتان را انتخاب کرده و کار را با برنامه شروع کنید.

فرم درخت پروژه ها

این فرم در تمام مدت کار با برنامه باز می باشد و یا آیکون آن در Taskbar ویندوزتان نمایان است. فرم درخت پروژه ها به کاربر امکان باز کردن چندین پروژه به طور همزمان و کار کردن با آنها را میدهد.

نکته : در این درخت به محض آنکه موس خود را روی نام هر پروژه نگه دارید مشخصات آن شامل کد پروژه، نام دستگاه اجرایی و غیره را نمایش می دهد.

 

تصویر projects-tree-in-taksa_1766

امکانات درخت

 • با دبل کلیک روی هر پروژه و یا کلیک کردن روی نام پروژه و زدن (دکمه باز کردن پروژه) پروژه انتخاب شده تان را به پروژه جاری تبدیل می کنید.
 • همچنین با انتخاب هر پروژه و راست کلیک روی آن زیر منویی برای شما فراهم می شود که هم می توانید پروژه انتخابی را حذف کنید و هم می توانید پروژه انتخابی را حذف کنید و هم می توانید به عنوان پروژه جاری برگزینید و یا با استفاده از گزینه “مستقل کردن پروژه” زیرپروژه ای را از قید پروژه مادر رها کنید و آن را به پروژه ای مستقل تبدیل کنید.
 • در این فرم، لیست پروژه ها بر اساس تاریخ ایجاد پروژه ها مرتب شده است، البته می توانید برای مرتب سازی لیست بر اساس تاریخ ثبت پروژه، تاریخ برآورد، کد پروژه و نام پروژه از دکمه فلش رو به پایین استفاده کنید.
 • روش دیگری برای مرتب سازی بدین صورت است که با کلیک روی نام هر پروژه و با استفاده از دکمه های بالا و پایین می توانید ترتیب درخت را نیز به صورت دلخواه خودتان درآورید.
 • بری انجام عمل جستجو از کمبوی مربوطه می توانید فیلد مورد جستجو را انتخاب کرده و عنوان مربوطه را وارد نمایید. فیلد جستجو شامل نام پروژه، کد پروژه، کد مدرک، نام ناظر و غیره می باشد.
 • در گوشه پایین سمت راست فرم چک باکس با عنوان در پنجره جدید وجود داردکه اگر فعال باشد با باز کردن هر پروژه یک برنامه تکسا نیز برایتان نمایان می شود ولی با غیر فعال کردن آن در هر لحظه فقط یک پروژه باز است و با انتخاب پروژه جاری پروژه قبلی بسته و پروژه جدید باز می شود و همواره بیش از یک تکسا به طور همزمان باز نمی شود.
 • با زدن دکمه بستن برنامه نیزدرخت پروژه ها بسته و از برنامه تکسا خارج می شوید.

منوهای فرم

 • برای ایجاد پروژه جدید کافی است روی دکمه (جدید) کلیک کنید تا فرم پیمان باز شود، در این فرم می توانید نام پیمان را تعریف کنید و سپس سال و فهارس بهای پروژه تان را مشخص نمائید، همچنین می توانید تنظیمات مربوط به فعالیت، از قبیل روشن یا خاموش بودن آن را در پروژه انجام دهید. ضمناً نوع پروژه (برآورد، پیشنهاد یا صورت وضعیت) در ین فرم مشخص می گردد. در نهایت با زدن تأئید پروژه جدید ایجاد می شود. توجه داشته باشید که سال هر پروژه را از کمبوی این پنجره انتخاب می کنید و در طول پروژه نمی توانید آن را تغییر دهید، مگر آنکه از عملیات کپی و تغییر سال استفاده نمائید که در جلوتر به آن پرداخته می شود. همچنین برای حذف می‌توانید روی پروژه راست کلیک کرده و گزینه حذف را انتخاب کنید.
 • با کلیک کردن بر روی (دکمه دوباره سازی) پروژه دوباره سازی می شود و این لیست از پایگاه دوباره فراخوانی می شود و از نو ساخته می شود.
 • برای انجام عمل جستجو روی درخت پروژه ها کافی است از کمبوی مربوطه فیلد مورد نظر و متن جستجو را وارد نمائید. فیلد های جستجو شامل نام پروژه، کد مدرک، کد پروژه، نام دستگاه اجرائی، نام دستگاه نظارت، نام مهندس مشاور، کد طرح و کد عنوان می باشد.
 • با کلیک روی آیکون ( فرم مسیرها) این فرم باز می شود که در آن می توانید مسیر فایل های گزارشات، تصاویر و نقشه ها و در نهایت فایل های متنی را مشخص کنید.
 • با کلیک روی آیکون کپی، پنجره مربوطه باز شده و می توانید هر گونه کپی برداری و تغییر سال را انجام دهید.
 • با کلیک روی دکمه فرم کاربران یا دستیابی، ‌قواعد و سطوح دسترسی به برنامه برایتان نمایان می شود که خود از سه قسمت لیست کاربران نرم افزار – قواعد دسترسی پروژه ها -قواعد دسترسی اطلاعات پایه تشکیل شده است.
 • استفاده از آیکون بازیابی دو حالت دارد ( بازیابی از فایل های کپی برداری شده – بازیابی از فایل ها ی تکسای قدیمی و تبدیل آن به فایل های اجرایی این تکسا جدید).
 • از آیکون پشتیبان می توانید برای کپی برداری کردن از پروژه هایتان استفاده نمائید.
 • دکمه فلش سبز رنگ سمت راست و بالای صفحه، فرم درخت پروژه ها را به حالت کمینه تبدیل می کند و آیکون آن را در Task bar ویندوز ایجاد می کند.

سوال: چگونه می توان بدون باز کردن پروژه ها از اطلاعات کلی داخل آن آگاه شد؟

جواب: برای اینکه بدون باز کردن یک پروژه از محتویات آن آگاه شوید، کافی است بر روی نام پروژه خود در درخت، کلیک راست نمایید و گزینه شامل را انتخاب نمایید، این گزینه اطلاعات جامع و مفیدی از محتویات پروژه از قبیل شماره ها و نسخه های موجود در پروژه، تعداد آیتمهای ریزمتره، خلاصه متره، مالی و مبلغ فصول و دفترچه ها را به شما می دهد.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است