نرم افزار تحلیل تقریبی قاب به روش پرتال و یک دهم دهانه همراه فایل آموزشی

  • سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸
  • بازدید ۹۱۷ نفر

تصویر approximate-frame-analysis-by-portal-and-one-tenth-span_1244

نرم افزار تحلیل تقریبی قاب به روش پرتال و یک دهم دهانه

در این پست نرم افزار تحلیل تقریبی قاب به روش پرتال و یک دهم دهانه همراه فایل آموزشی به صورت فایل PDF را قرار دادیم که در ادامه به توضیحات بخشی از آن می پردازیم. در تحلیل سازه ها می توان از روش هایی مانند کار مجازی، روش شیب افت،روش توزیع لنگر و سایر روش ها استفاده نمود که هر قدر تعداد دهانه ها و طبقات سازه بیشتر شود حجم کار تحلیل سازه نیز به تناسب بیشتر شده و طاقت فرسا می شود. با توجه به این که در طراحی دستی، همه عملیات از قبیل تحلیل و طراحی سازه ها بایستی به صورت دستی انجام شود،استفاده از روشهای تقریبی راه را هموارتر می کند.

تحلیل تقریبی قاب به روش یک دهم دهانه

ازروش تقریبی یک دهم دهانه می توان برای سازه های نامعینی که فقط بارهای اعمالی آن به صورت ثقلی، ازجمله بارهای مرده و زنده است استفاده نمود. برای در نظر گرفتن بارگذاری قاب ها اعمال بار ها را می توان هم به صورت جداگانه و هم به صورت ترکیبی ( بار مرده و زنده ) در نظر گرفت. در هر صورت بحرانی ترین ترکیبات بار را مطابق آیین نامه انتخابی مشخص کرده و به سازه اعمال می کنیم. برای تحلیل قاب با این روش، درفاصله ۰٫۱ طول دهانه از هر طرف تکیه گاه در تیرها یک مفصل در نظر می گیریم و مانند تیر دو سر مفصل تیر را از سازه جدا نموده و تحلیل می کنیم. مقدار بار و لنگر اعمالی به ستون را نیز با تحلیل طرق دیگر تیر (یک دهم طول تیر از تکیه گاه تا مفصل مورد نظر) بدست می آوریم.

تحلیل تقریبی قاب به روش پرتال

از روش پرتال برای تحلیل سازه های نامعین با در نظر گرفتن فقط بارگذاری جانبی از قبیل بار باد یا بار زلزله ( هرکدام که بیشتر باشد) استفاده می شود. این روش سه فرض اساسی به قرار زیر دارد که باید مورد توجه قرار گیرد

  • نقطه عطف تیر در وسط دهانه قرار دارد m=0
  • نقطه عطف ستون در وسط ارتفاع ستون قرار دارد
  • نیروی برشی ستون به نسبت مشخص (سهم دهانه هر ستون) بین ستون ها تقسیم می شود

بر اساس این سه فرض سازه تبدیل می شود به یک سازه معین و قابل تحلیل، ابتدا نیروی برشی را بین ستون ها تقسیم می نماییم و از ستون ابتدایی سمت چپ و بالاترین ستون شروع به تحلیل می کنیم و لنگر انتهایی ستون را بدست می آوریم سپس با داشتن این لنگر، لنگر تیر بالایی را بدست آورده و بر این اساس برش در آن تیر را بدست می آوریم، با رسیدن به گره های بعدی از معادلات تعادل لنگر استفاده خواهیم کرد و قاب را تحلیل می نماییم.

تصویر approximate-frame-analysis-by-portal-and-one-tenth-span_1244

شکل ۱ مربوط به محیط نرم افزار پرتال

 

تصویر approximate-frame-analysis-by-portal-and-one-tenth-span_1244

شکل ۲ مربوط به محیط نرم افزار یک دهم دهانه

 

باکس دانلود
شناسه:
۱۲۴۴
فرمت فایل:
rar
اندازه فایل:
۱٫۲۸ مگابایت
لینک دانلود:
جهت دانلود در کانال تلگرامی (ID: @TakCivil) عضو شده و از لینک زیر دانلود را انجام دهید
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است