اعمال ضرایب در نرم افزار تکسا

 • پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
 • بازدید ۱۷۵ نفر

تصویر Applying-coefficients-in-Taksa-software-1904

اعمال ضرایب در نرم افزار تکسا

برای اعمال ضرایب در نرم افزار تکسا با کلیک روی فرم”ضرایب” می توانید ضرایب کلی پروژه را به تفکیک فهرست بهای پروژه اعمال نمایید.

تصویر Applying-coefficients-in-Taksa-software-1904

ضرایب پیش فرض هر دفترچه به صورت جداگانه پیش بینی شده است. مثلاً ضرایب ابنیه شامل ضریب منطقه ای، ضریب ارتفاع، ضریب طبقات، ضریب صعوبت و ضریب بالاسری است. در دفترچه راه و باند ضرایب ترافیک و تعریض، پیش بینی شده است. می توان گفت که عناوین ضرایب توسط کاربر قابل تغییر و ویرایش می باشد.

تصویر Applying-coefficients-in-Taksa-software-1904

نکته اول:

قابل ذکر است که در در نرم افزار تکسا می توانید علاوه بر ضرایب، سه نوع ضریب دیگر نیز تعریف کنید که می تواند ضرایب خاص پروژه شما باشد، برای این کار کافی است بالای هر یک از سه ضریب بدون عنوان کلیک نموده و عنوان آن را نیز تایپ نمایید و مقدار ضریب را پس از فعال شدن باکس مربوطه وارد کنید تا به فصول فهرست بها اعمال شود. این عمل ( تغییر و تعریف عنوان ضرایب) را برای دیگر ضرایب نیز می توانید انجام دهید که می توانید حاصل ضرایب را در باکس انتهایی ملاحظه نمائید.

نکته دوم:

همان طور که مشاهده می کنید تعداد ارقام اعشاری ضرایب نیز در بالای حاصل ضرایب با رنگ قرمز مشخص شده است که با کلیک روی آن و تایپ عددی بین صفر تا ۱۵ (پانزده) می توانید آن را تغییر دهید. ضرایب می تواند در سطح فهرست بها، و یا فصول در انواع عادی، ستاره دار و فاکتوری اعمال گردد. بدین صورت که ضرایب فهرست بها های مختلف یا بطور جداگانه وارد شوند و با هم متفاوت باشند یا اینکه ضرایب همه فهرست ها از مقطعی به بعد با هم برابر باشند. برای این کار چک باکس همه فهرست بها را فعال کنید.

به بیانی دیگر از کمبوی فهرست بها با انتخاب هر فهرست می توانید ضرایب خاص آن را وارد نمائید و یا با فعال کردن همه ضرایبی که از این به بعد وارد می کنید به تمام فهرست بهای انتخابی پیمان اعمال می شود. در سطحی پایین تر اگر به این قضیه نگاه کنیم می توانید ضرایب هر فصل را متفاوت با بقیه فصول وارد کنید. در فرم ضرایب، ضرایبی را که وارد می کنید بطور پیش فرض به همه فصول هر فهرست بها اعمال می شوند و بعد برای فصول خاص ضرایب مختص آن را در جدول، روی سطر مربوطه آن می توانید وارد کنید.

و باز هم برای دسته بندی ضرایب می توانید ضرایب آیتم های عادی را از آیتم های ستاره دار و فاکتوری متمایز کنید. برای این کار کافی است روی آپشن ضرایب، عادی یا ستاره دار یا فاکتوری را انتخاب کنید. در این فرم امکان تعریف فصل جدیدی را نیز در فرم ضرایب دارید برای این کار کافی است روی + و برای حذف یک رکورد (ردیف یا فصل) کافی است روی علامت ضربدر قرمز رنگ از قسمت پایین و سمت چپ فرم کلیک کنید.

نکات مهم

 • تعریف فصل جدید برای هر دفترچه پیمان در فهرست بهای پروژه
 • تغییر عناوین ضرایب پیش فرض و نیز ضرایب جدید
 • تفکیک آیتم ها براساس عادی، ستاره دار و فاکتوری
 • محاسبه ضرایب ارتفاع، طبقات و تونل
 • دسترسی سریع به ضرایب منطقه ای هر دفترچه
 • تعریف یکباره ضرایب مشترک برای تمام فهرست بها های پیمان
 • امکان تغییر و روند کردن حاصل ضرایب فهرست بها ها
 • امکان تغییر و تعریف ضرایب هر فصل به صورت مستقل ( ضریب کلی دفترچه جاری)

سوال

 •  چگونه می توان در یک پروژه ضریبی غیر از ضرایب پروژه تعریف نمود؟

جواب ) در ضرایب، ۴ ضریب اضافی وجود دارد که با دادن عنوان به هر کدام از آنها و وارد کردن ضریب مورد نظر این امر صورت می پذیرد.

ضریب کلی

در این حالت می توانید ضرایب کلی پروژه را به تفکیک هر دفترچه ملاحظه کنید.

ضریب فصلی

در این حالت ضرایب فصل به فصل هر دفترچه را براساس نوع آیتم ها مشاهده کنید. دراین حالت می توانید با انتخاب نوع ضرایب عادی، ستاره دار یا فاکتوری، ضرایب هرکدام را مشاهده کنید. ازکمبوی فهرست بها می توانید برای گزارشگیری و مشاهده ضرایب، هریک از دفترچه های پروژه را انتخاب کنید و یابا فعال کردن چک باکس همه،می توانید تمام فهرست بها  ها را به خروجی منتقل کنید.

ضرایب ارتفاع و طبقات

ضرایب سختی تونل

این دو مورد از دیگر موارد فرم ضرایب می باشند که می توانید با توجه به اطلاعات هر کدام در پروژه، نحوه محاسبات آن را نیز مشاهده نمایید.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است